Švarus oras, aktyvus gyvenimo būdas (švedai nė dienos neįsivaizduoja be sporto!) ir kokybiškas maistas lėmė išskirtinį šios šalies gyventojų įvaizdį pasaulyje. Prieš keletą metų garsus britų dienraštis „The Telegraph“ išspausdino straipsnį, kuriame minimos gražiausios pasaulio tautos. Patraukliausiųjų trejetuke – ir Švedija!
Įdomūs faktai
- Švedija yra trečia didžiausia pagal plotą Europos Sąjungos šalis.
- Švedija yra karalystė! Rytuose Švedija ribojasi su Suomija, vakaruose Norvegija. o pietuose Oresundo tiltu jungiasi su Danija.
- Švedijos plotas - 450 295 km² (panašus į Kalifornijos, Kamerūno, Irako, Ispanijos arba Tailando).
- Pusė visos Švedijos teritorijos yra apaugusi miškais. Mažiau negu 10 proc. šalies teritorijos yra dirbama žemė.
- Įspūdingas faktas yra tai, jog Švedijoje yra net 100 000 ežerų.
- Žiemą Švedijoje temperatūra nukrenta šiek tiek žemiau nulio, o sniego kiekis yra vidutinis. Šiaurinėje Švedijos dalyje žiemos ilgos ir šaltos, o vasaros šviesios ir vėsios.
- Birželio ir liepos mėnesiais Švedijoje nesutemsta ištisą parą!
11 Amazing Facts About Sweden
Žmonės
Švedai yra punktualūs, gerbia įstatymus ir laikosi nustatytų taisyklių. Iš pirmo žvilgsnio švedai gali atrodyti nedraugiški ir nemėgstantys bendrauti, bet artimiau juos pažinus nesunku susirasti gerų draugų. Gyvendamas studentų bendrabutyje ir dalyvaudamas įvairiuose studentų renginiuose nesunkiai praplėsi savo draugų ratą.
Religija
Nors Švedija oficialiai yra Liuteroniška (protestantai/krikščionys) šalis, švedai nėra itin religingi. Jiems nėra būdinga reguliariai eiti į bažnyčią ar aktyviai dalyvauti jos veikloje. Tačiau tokios tradicijos kaip vestuvės ar laidotuvės priverčia žmones vis sugrįžti į bažnyčią. Taip pat – daugelis žmonių vis dar krikštija savo vaikus bažnyčioje.
Kalba
Švedų kalba priklauso šiaurinei germanų kalbų šeimos šakai. Ji kartu su danų, norvegų ir islandų kalbomis yra kilusi iš bendros skandinavų prokalbės, kuria pirmaisiais mūsų eros šimtmečiais buvo kalbėta visoje Skandinavijoje. Švedų, kaip savarankiškos kalbos, istorija siekia vikingų laikus. Nors Švedijoje gyvena 8,8 milijono žmonių, net 85% iš jų įsikūrę šalies pietinėje dalyje, o pačioje Švedijos šiaurėje gyvena dvi nacionalinių mažumų grupės: suomiškai kalbanti tautelė šiaurės rytuose ir samiai (arba kitaip - lapiai).
Laisvalaikis
Švedijoje sportas yra viena iš populiariausių jaunimo užsiėmimo veiklų. Studentai mėgsta dalyvauti universitetų organizuojamose įvairių sporto šakų varžybose. Dalyvavimas šiuose renginiuose yra vienas iš lengviausių būdų sutikti naujų žmonių bei praplėsti draugų ratą. Šalia universitetų gausu jaunimo klubų, kurie savaitgaliais tampa pagrindine studentų susirinkimo vieta. Į daugumą naktinių klubų žmonės yra įleidžiami nuo 18 metų, tačiau didžiausių Švedijos miestų klubuose lankytis gali 20-23 metų asmenys. Alkoholiniai gėrimai Švedijoje yra parduodami nuo 18 metų. Taip per vertėtų įsiminti, jog Švedijoje uždraustas rūkymas viešose vietose. Šiame gide gali rasti daug naudingos informacijos apie švedų mėgstamas pasilinksminimo vietas ir įvairius renginius vykstančius šalyje:)
Maistas
Nuo seno švedai linkę kulinarijoje vartoti tuos maisto produktus, kurie gali iškęsti ilgas žiemas. Tai atsargoms kaupti sūdiniai, marinatai, rūkyti gaminiai, riebalai ir cukrus. Tradicinė švedų virtuvė nepasižymi didele įvairove ir mažai žinoma kitose pasaulio šalyse. Kaip ir kitų Skandinavijos šalių virtuvės (Danijos ir Norvegijos), ji pakankamai riebi, nes dauguma patiekalų gaminami iš mėsos ir žuvies. Nacionaliniai patiekalai – rūkyta lašiša su krapais (Gravad Lax), grybų sriuba-piurė (Svampsoppa), bulviniai kukuliai su kiauliena (Kroppkakor), bulvinis apkepas (Janssons Frestelse), medaus pyragas (Honungskaka), švediškas keksas (Kladdkaka). Švediškas stalas (smorgasbord) yra sena švedų tradicija, paplitusi po visą pasaulį.
Transportas
Viešojo transporto sistema šalyje yra gerai išvystyta. Visur galima naudotis autobusais, tramvajais, o Stokholme – ir metro. Viešasis transportas yra patogus ir greitas. Mėnesinis transporto bilietas galioja visose transporto priemonėse ir naudojimasis juo nėra ribojamas. Šis bilietas Stokholme kainuoja 690 švediškų kronų, o mažesniuose miestuose dažniausiai yra pigesnis.
Darbas
Europos Sąjungos piliečiai, studijuojantys Švedijos aukštojo mokslo įstaigose, gali dirbti ir gyventi Švedijoje be jokių apribojimų. Tereikia užsiregistruoti Swedish Migration Board iš karto, kai tik esi priimamas į universitetą. Jeigu po studijų Švedijoje gauni pasiūlymą dirbti, tau leidžiama likti šalyje be specialaus leidimo. Daugiau informacijos apie darbą Švedijoje gali rasti www.workinginsweden.se.