Danijos Karalystė yra viena iš populiariausių šalių renkantis studijas svetur. Aukšta mokslo kokybė ir nemokamas išsilavinimas yra vienos svariausių priežasčių lemiančių tokį Danijos švietimo įstaigų populiarumą. Kūrybingumas, kritinis mąstymas, naujausios žinios ir diskusija – be šių komponentų studijos Danijoje neįsivaizduojamos. Kad besimokantys užtvirtintų žinias, studijų metu ypač daug dėmesio skiriama ir praktinei veiklai.
Mokymo stilius/charakteristika:
- Vos išmokus vieną ar kitą naują dalyką, iš karto aptariama, kaip jį būtų galima pritaikyti praktikoje.
- Diskusijų metu išklausomi studentų poreikiai bei nuomonė;
- Studentai ir dėstytojai bendradarbiauja: diskutuodami, atlikdami įvairius projektus, popamokinės veiklos metu.;
- Tradicinės paskaitos sujungiamos su projektiniu darbu, kurio metu gauni visą reikiamą pagalbą iš dėstytojo;
- Aktyvus dalyvavimas ir problemų sprendimas, o ne pasyvus klausymas;
Įgyji:
- Puikius bendravimo ir bendradarbiavimo įgūdžius;
- Gebėjimą mąstyti analitiškai ir kūrybiškai, sprendžiant įvairias problemas;
- Gebėjimą dirbti ir nepriklausomai, ir komandoje;
- Tarptautiniu mastu pripažįstamą kvalifikaciją;
- Puikų pagrindą karjerai.
Švietimo sistema
UNIVERSITETAI | KOLEDŽAI/AKADEMIJOS |
---|---|
Studijas universitetuose dažniausiai renkasi jaunimas, siekiantis tapti pasirinktos mokslo šakos specialistais. Dauguma Danijos universitetų turi puikiai išvystytus mokslo tyrimų centrus, kuriuose studentai mokomi atlikti tyrimus tiek savarankiškai, tiek grupėse. | Pagrindinis akademijų ir koledžų tikslas – siūlyti ir plėtoti praktika grindžiamą aukštąjį mokslą. |
STUDIJŲ RŪŠYS | |
Bakalauro studijos:
Magistro studijos:
| Profesinio bakalauro studijos:
Tęstinės (Top-up) studijos:
|
Akademinio Profesinio (AP Degree) laipsnio studijos
AP degree laipsnio studijų programos (kurias dažniausiai siūlo koledžai) yra skirtos tiems, kurie siekia įsidarbinti verslo ir pramonės įmonėse. Derinant teoriją ir praktiką, AP degree studijose glaudžiai bendradarbiaujama su atstovais iš atitinkamo profesinio sektoriaus, taip užtikrinant, jog įgūdžius, įgytus studijų metu, studentas sparčiai pritaikys praktikoje, o įgytos žinios bus pačios naujausios ir geidžiamiausios rinkoje. AP degree studentai ne tik lanko paskaitas, bet ir dirba su įvairiais projektais grupėse. Studentai atlieka praktiką Danijoje bei užsienio bendrovėse – taip suteikiant galimybę pritaikyti įgytus įgūdžius ir informaciją realioje darbovietėje. Dažniausiai, AP laipsnio studijos tęsiasi 2 metus, kurie išskaidomi į keturis semestrus (po du kiekvienais metais)..
Keletas AP degree studijų programų pavyzdžių: komunikacijos, kompiuterių mokslai, dizainas, turizmo vadyba, marketingas, multimedijos dizainas. Baigęs šį laipsnį tu jau gali ieškoti darbo rinkoje.
Profesinio bakalauro studijos
Profesinio bakalauro studijos suteikia tam tikros srities/profesijos kvalifikaciją. Dažniausiai šio laipsnio studijas siūlo Danijos universitetiniai koledžai (šios institucijos palaiko glaudžius ryšius su verslo srities įmonėmis, universitetais bei kitomis tyrimus rengiančiomis institucijomis). Profesinio bakalauro diplomas yra gaunamas po 3½ - 4½ metų studijų (priklausomai nuo studijų programos). Studentai studijuodami profesiniame bakalaure ne tik lanko įprastas paskaitas, tačiau aktyviai dalyvauja seminaruose, rengia įvairius projektinius darbus grupėje ir atskirai, taigi tai yra labiau praktinis išsilavinimas. Teorinė medžiaga studentams taip pat diegiama, būtent per praktinę veiklą ir darbinę patirtį. Baigdamas studijas studentas turi pristatyti baigiamąjį projektinį darbą.
Tęstinės (Top-up) studijos
Studentai baigę Lietuvos kolegiją/universitetą ir norintys gauti dar ir Danijos bakalauro diplomą ar besimokantys paskutiniuose aukštosios mokyklos kursuose ir norintys perstoti į Daniją, turi galimybę koledžuose rinktis Top-up studijas. Top-up studijos trunka 1½ m. (90 ECTS kreditų). Dažniausiai stojantieji Top-up studijų programas renkasi pagal anksčiau studijuotą studijų programą, kadangi priėmimas paremtas kreditų suderinamumu. Stojant į tęstines studijas reikalaujama turėti apie 120 atitinkamų ECTS kreditų (todėl stojant būtina įsitikinti ar jų turi pakankamai!). Baigus tęstines studijas įgyjamas (lygiavertis, vientisosioms bakalauro studijoms prilygstantis) profesinis bakalauro diplomas. Baigus profesinio bakalauro studijas, galima stoti į magistrantūros studijas (išlyginamosios studijos nereikalingos).
Bakalauro studijos
Danijos universitetuose Bakalauro studijų programų trukmė yra 3 metai. Šios studijos yra koncentruojamos į mokslinius tyrinėjimus ir tolimesnę akademinę, mokslininko karjerą. Didelis dėmesys skiriamas teorinei bazei, tačiau neužmirštamas ir praktinių gebėjimų diegimas, mokymasis teoriją taikyti praktikoje atliekant įvairius, dažnai pasaulinės reikšmės tyrimus. Studentas gauna ne tik bendros teorinės/akademinės informacijos (kaip įprasta Bakalauro studijų programose), tačiau ir specializuotų žinių apie profesiją, su kuria jis rengiasi sieti savo ateities karjerą. Studijuodami bakalaurą studentai ne tik dalyvauja paskaitose, bet ir vykdo tyrimus, dalyvauja seminaruose, grupinėje veikloje. Po trijų studijų metų gaunamas Bakalauro diplomas. Gavęs Bakalauro diplomą gali toliau stoti į Magistro laipsnį suteikiančias studijas arba įsitraukti į darbo rinką.
Magistro studijas
Magistro Studijos Danijoje trunka 2 metus. Didžiausias dėmesys skiriamas moksliniams tyrinėjimams, teorinių žinių diegimui bei jų pritaikymui praktikoje. Magistro studijos baigiamos kuomet pristatomas teorinis magistro darbas (30-60 kreditų) arba išskirtiniais atvejais – labiau praktinis darbas/projektas. Gavęs Magistro laipsnį studentas gali arba įsitraukti į darbo rinką, arba atlikti tolesnius mokslinius tyrimus daktaro laipsniui gauti.
Vertinimo sistema
Nuo 2007 metų visose Danijos aukštojo mokslo institucijose naudojama 7 balų vertinimo skalė: 12 – puikiai, 10 – labai gerai, 7 – gerai, 4 – vidutiniškai, 02 – patenkinamai, tai minimalus balas, kuomet egzaminas dar išlaikomas. Toliau seka nepatenkinami balai, kuriuos gavus egzaminas yra neišlaikomas: 00 bei -3. Be šios vertinimo skalės taip pat galioja “pass/fail” (išlaikyta/neišlaikyta) vertinimas.