Kyla klausimų, kuri studijų programa labiausiai atitinka Tavo bei rinkos poreikius? Domina, kokiose užsienio šalyse geriausios sąlygos studijuoti būtent Tau? Ieškai papildomų argumentų priimant vieną svarbiausių sprendimų gyvenime? Mes suprantame, kaip sudėtinga baigus mokyklą žengti profesinio pasirinkimo keliu, todėl siūlome Tau visapusę pagalbą!
Ateitį planuok jau mokykloje!
Karjeros krypties pasirinkimo žingsnius siūlome žengti jau mokykloje. Kuo anksčiau pradėsi, tuo mažiau streso patirsi būdamas abiturientu:
- Užsiimk popamokine veikla: sportuok, kurk, muzikuok, skaityk, svarbiausia – bandyk atrasti tai, kas išryškina Tavo geriausias savybes! Stodamas į aukštąją, turėsi ką papasakoti motyvaciniame laiške, o įgyti sugebėjimai tikrai pravers užsienyje.
- Lavink komandinio darbo įgūdžius – imkis visuomeninės veiklos: teminių klubų, draugijų.
- Savanoriauk! Įgausi patirties bei padėkų/diplomų, kuriuos vėliau galėsi pateikti stodamas.
- Dalyvauk vasaros stovyklose – tai puiki galimybė atskleisti savo gabumus, susirasti bendraminčių, įgauti drąsos bendraujant su naujais žmonėmis svetimoje aplinkoje!
- Mokykis užsienio kalbų! Tai jau nebe privalumas, o būtinybė.
- Svarbiausia – išdrįsk imtis to, kas tave traukia labiausiai!
Ką verta apmąstyti prieš priimant sprendimą?
Kuo aš noriu tapti? – tai esminis klausimas, kadangi tik nusistatęs profesnius tikslus galėsi pasirinkti programą, kuri suteiks tau tinkamiausius įgūdžius.
- Kas man įdomu? – Jeigu dar tiksliai nežinau, kuo nori būti, visada teisingas sprendimas bus studijuoti tai, kas tau įdomu: pagalvok, kokie dalykai Tave motyvuoja, domina, įkvepia, pasvajok, į kokį darbą eitum kaip į šventę. Visos tavo svajonės netrukus gali tapti realybe!
- Kam aš gabus? – kiekvienas turi išskirtinių talentų ar gebėjimų: vienas puikiai piešia, kitam sekasi kalbos, o trečias turi išskirtinių gabumų tiksliesiems mokslams – svarbu surasti savo talentą.
- Kas man gali padėti apsispręsti? – jei nesi tikras, ko būtent nori, pagalvok, kas Tau padėtų apsispręsti – galbūt tėvai, draugai, profesinio orientavimo konsultantai, Kastu konsultantai. Būtinai atlik ir profesinio orientavimo testus.
Profesinio orientavimo testai
Rinkis profesiją pagal savo interesus, vertybes bei polinkius! Tam, kad Tavo pasirinkimas būtų kuo lengvesnis, siūlome Tau pačius populiariausius profesijos pasirinkimo bei savęs pažinimo testus:
Studijų programos pasirinkimas
Jau išsirinkai sritį su kuria norėtum sieti savo ateitį, tačiau pasimetei tarp gausios studijų programų pasiūlos? Štai pasiūlymai, kurie padės rasti atsakymą:
Rinkis tas studijų programas ir universitetus, kur:
- studijų grupės suburia studentus atvykusius iš mažiausiai 5 skirtingų šalių;
- studijų grupes sudaro ne daugiau kaip 35 studentai;
- yra galimybė pagerinti užsienio kalbos žinias;
- yra galimybė dalyvauti įvairiose išvykose bei kultūriniuose renginiuose;
- praktika derinama su teorinėmis žiniomis;
- galėtum pagilinti jau turimą išsilavinimą (stojantiems į magistro programas);
Taip pat:
- Būtinai perskaityk programos turinį, kad įsitikintum, jog mokysiesi tikrai to apie ką galvoji. (Informaciją rasi nuorodoje prie kiekvienos studijų programos). Kokie dalykai sudaro programą? Kurie yra įdomiausi Tau ir labiausiai atitinka Tavo pasirinktą karjeros kryptį?
- Peržvelk studijų programų stojimo reikalavimus (juos Kastu puslapyje rasi prie kiekvienos studijų programos aprašymo!) + švietimo sistemų aprašymus (juos rasi skiltyje "Kur Studijuoti?").
- Sužinok, kaip vyksta atsiskaitymai? Ar tai egzaminai, kursiniai, prezentacijos ir t.t. Koks atsiskaitymo būdas yra tau priimtiniausias?
- Palygink universitetus, kurie siūlo tavo pasirinktas studijų programas – apsilankyk Kastu organizuojamuose susitikimuose su aukštųjų atstovais arba užsuk į aukštųjų internetinius puslapius.
- Išsiaiškink, kas Tau siūloma: Ar aukštoji sudaro sąlygas užsiimti sporto ar kt. veikla, kuri tave domintų po paskaitų?
- Ar suteikiama galimybė atlikti praktiką studijų metu?
- Kur išsidėstę aukštosios padaliniai? Ar jie arti miesto centro, ar geras susisiekimas, ar lengva susirasti būstą ir kt.?
- Ar tave tenkina universiteto aplinka? Mūsų puslapyje peržvelk video filmukus ir nuotraukas, bukletus prie kiekvienos aukštosios aprašymo.
- Klausk kitų – šeimos narių, draugų, mokytojų, konsultantų, studijuojančiųjų – nuomonės.
- Paskaityk Kastu puslapyje esančius jau studijavusių/studijuojančių svetur atsiliepimus!
- Perskaityk atsiliepimus apie programą aukštosios internetiniame puslapyje.
- Nueik pas karjeros ugdymo specialistą!
- Važiuok kartu su Kastu į kiekvienais metais organizuojamą kelionę po Danijos ir Olandijos aukštąsias mokyklas! Pamatyk, kokioje aplinkoje leistum studijų metus savo akimis! Daugiau informacijos rasi čia.
Karjeros planavimo žingsniai
Filmukai sukurti Euroguidance projekto, kurį Lietuvoje administruoja Švietimo mainų paramos fondas, iniciatyva
Kaip išsirinkti šalį, kurioje studijuoti?
Bet kokia mokslo patirtis užsienio šalyje bus naudinga Tavo akademiniams pasiekimams bei ateities karjerai. Daugelis studentų renkasi studijas Danijoje, Nyderlanduose, Anglijoje, Suomijoje ar Švedijoje dėl to, kad jos siūlo puikiai pritaikytas studijų programas bei didelę jų įvairovę. Kurią iš šių šalių pasirinkti turi nuspręsti pats:
- Atidžiai peržvelk lentelę skiltyje Finansai. Lentelėje rasi reikiamą informaciją apie kiekvienos šalies vidutines mėnesio išlaidas, studijų kainas, siūlomas paramas ir pan. Galbūt tai padės apsispręsti ir išsirinksi šalį, kuri atitiks tavo finansines galimybes.
- Pasidomėk darbo studijų metu galimybėmis toje šalyje, kurioje norėtum studijuoti. Reikiamą informaciją rasi skiltyje Darbo studijų metu galimybės.
- Pagalvok, kurios šalies kalbą ar kultūrą norėtum labiau pažinti.
- Atkreipk dėmesį į šalies švietimo sistemą, gyvenimo sąlygas, studijų kainą ir stojimo reikalavimus. Visa tai rasi skiltyje "Kur studijuoti?".
- Įvertink miesto, kuriame yra universitetas, dydį – dideli miestai vilioja socialinėmis ir intelektinėmis galimybėmis ir yra kosmopolitiškesni, tačiau mažesniuose miestuose turėsi daugiau galimybių pažinti tradicinį vietinių žmonių gyvenimo būdą.
Kaip atsakingai pasirinkti profesiją?
Paruošėme net 6 valandų trukmės video medžiagos, kur žingsnis po žingsnio aiškinama ką ir kaip reikia daryti, norint surasti savo profesiją.
Žiūrėti video ciklą