Anglija – viena iš populiariausių šalių tarp lietuvių, renkantis studijas užsienyje! Čia niekada nepasijusi visiškai svetimas, kadangi tikimybė, jog už kito kampo susitiksi lietuvį – daugiau nei įmanoma.
Įdomūs faktai apie Angliją:
- Anglija (angl. England) – didžiausia ir tankiausiai gyvenama Jungtinės Karalystės dalis. Jos gyventojai sudaro daugiau nei 83% visų Jungtinės Karalystės gyventojų.
- Anglija užima du trečdalius Didžiosios Britanijos salų ploto bei ribojasi su Škotija šiaurėje ir Velsu vakaruose.
- Anglijos krantus skalauja net trys (!) Šiaurės, Airijos ir Keltų jūros, jos teritorija ribojasi su Bristolio ir Lamanšo sąsiauriais.
- Anglijos pavadinimas kilęs iš anglų genčių, įsikūrusių šioje teritorijoje V-VI amžiuose.
- Jungtinėje Karalystėje veikia vienos žymiausių pasaulio aukštojo mokslo įstaigų – Kembridžo ir Oksfordo universitetai, kuriuose mokėsi bei dėstė tokie žymūs mokslininkai kaip Isaac‘as Newton‘as, Charles‘as Darwin‘as ir J. R. R. Tolkien‘as.
- Anglijoje gyveno ir kūrė daugybė rašytojų, tokių kaip Aghata Christie, Charles‘as Dickens‘as, poetas Lordas Byron‘as ir vienas geriausių visų laikų pasaulio dramaturgų – William‘as Shakespear‘as.
- Jungtinėje Karalystėje susibūrė ir kūrė nemažai legendinių roko muzikos grupių, tokių, kaip The Beatles, The Rolling Stones, Led Zeppelin, Queen, Black Sabbath, Iron Maiden ir kitų.
Things Only British People Do
Gyventojai ir kultūra
Anglija dažnai vadinama tradicijų šalimi. Jos gyventojai atkakliai laikosi per šimtus metų nusistovėjusio gyvenimo būdo ir noriai dalyvauja įvairiose ceremonijose (kaip pavyzdžiui visuotinis karalienės gimtadienio šventimas). Svarbiausia tradicija – britų monarchija. Daugiau niekur kitur pasaulyje karaliaus šeimai neskiriama tiek daug dėmesio kaip čia. Taip pat visi esame girdėję apie subtilų birtų humoro jausmą, kurį ne iškart perpranti – jis vadinamas vienu išskirtiniausių britų bruožų, kaip ir etiketo laikymasis pokalbio metu – patariama pasiskaitinėti apie tai, kokias temas verta gvildenti, o kokių ne. Daugiau apie britų kultūrinį turizmą, kultūrinius bruožus galima sužinoti pažiūrėjus šį video:
Religija
Didžioji dalis britų yra anglikonai arba Romos katalikai.
Laisvalaikis
Žinoma, studijuoti Anglijoje labai smagu, tačiau čia ir laisvalaikio galimybės beribės: kino teatrai, barai, klubai, teatrai, sporto varžybos, o kur dar britų muzikinis gyvenimas! Studentų bendruomenės dažnai planuoja įvairius visuomeninius renginius, kurie suteikia galimybę bendrauti, užmegzti naujų ryšių, susirasti draugų. Studijuodamas čia, Tu tampi kosmopolitiškos ir multikultūrinės visuomenės dalimi, prisijungi prie tūkstančių studentų ir darbuotojų, pasirinkusių studijoms ir darbui būtent Angliją. Pigus ir lengvas susisiekimas su žemynu atveria beribes galimybes keliauti ir susipažinti su modernios Europos kultūra.
Maistas
Filmuose tikriausiai ne kartą teko matyti vaizdelį kaip liokajus patiekia anglų lordui arbatą karalienės Viktorijos laikų porceliano induose ir mandagiai priduria: „Jūsų arbata, sere“... Taip, Angliją išties galima pavadinti aristokratiškų arbatos gėrimo tradicijų šalimi. „High tea“ – tai vėlyva popiečio valgio ceremonija (arbata patiekiama su blyneliais ar sklindžiais, dabar ir su sausainiais). Anglai arbatą gerią juodą su cukrumi ir pienu. Užsienyje gerai žinoma ir angliškųjų pusryčių tradicija – „Full English breakfast“. Tai labai sotūs pusryčiai, susidedantys iš kepto kumpio ar dešrelių, kiaušinių (keptų arba plaktų), pomidorų padaže virtų pupų, skrudintos duonos ir visada juodos arbatos su cukrumi ir pienu. Taip pat paplitusi „sekmadienio kepsnio“ tradicija (Sunday Roast), kuomet šeima susirenka valgyti jautienos, kiaulienos ar avienos kepsnio su keptomis bulvėmis, daržovėmis padaže. Būtinas akcentas – Jorkšyro pudingas (suflė tipo kepinys iš miltų, kiaušinių, pieno ir svogūnų). Dar žinomas mėsos ir daržovių pyragas (Cornish Pasty), dešrelė tešloje (Toad in the Hole). Tačiau kaip bebūtų apmaudu, pasaulyje Anglija garsėja ir kaip nesveiko maisto karalystė.
Transportas
Transporto sistema Anglijoje yra labai gerai išvystyta. Gali rinktis autobusus, traukinius, tramvajus, o didesniuose miestuose – ir metro. Iš vieno miesto į kitą nuvykti galima autobusu arba traukiniu (dauguma britų teigia, jog traukiniu keliauti šiais laikais itin brangu, tačiau daug patogiau ir greičiau nei autobusu!).
Naudotis viešuoju transportu yra patogu, kadangi taip galima išvengti transporto spūsčių bei sutaupyti laiko. Studentams yra suteikiamos lengvatos, leidžiančios įsigyti pigesnius viešojo transporto bilietus. Daugiau informacijos apie transportą rasi čia ir čia. Įsidėmėk, jog miestuose kursuoja ir naktiniai autobusai! Taigi grįžti po renginio, koncerto ar vakarėlio tikrai nebus sunku.
Darbas
Jokių specialių leidimų Lietuvos piliečiams, norintiems gyventi ir dirbti Didžiojoje Britanijoje nereikia. Tačiau prireikus galima gauti Registration Certificate. Beje, užsienio studentai turi mokėti tokius pačius mokesčius kaip ir Didžiosios Britanijos piliečiai, o visi dirbantys žmonės, kurių atlyginimas viršija nustatytą sumą, kiekvienais metais turi mokėti valstybinio draudimo įmoką.